Kadrowanie Odbitek Cyfrowych - Różnorodność aparatów cyfrowych, wymiarów i proporcji matryc, standardów - sprawia, że końcowe rozmiary dostarczonych zdjęć często nie zgadzają się z wymiarami standardowymi odbitek cyfrowych naświetlanych w naszym Labie. W takiej sytuacji zachodzi konieczność odpowiedniego sformatowania zdjęć przez fotografa za pomocą programów narzędziowych i edycyjnych lub zastosowanie odpowiednich technik w naszym Labie.

Kadrowanie Odbitek Cyfrowych - Pełen Papier

Kadrowanie „Pełen Papier” - Stosujemy w przypadku, gdy istotny jest wymiar odbitki a zawartość zdjęcia wymaga tylko wyeksponowania głównej jego części. W Przypadku tym materiał zdjęciowy zostanie centralnie i proporcjonalnie wykadrowany tak aby całościowo był dopasowany do szerokości lub wysokości zdjęcia. Zawartość zdjęcia która nie została ujęta w kadrowaniu zostanie obcięta. Metoda ta nie daje efektu białych brzegów. W szczególnych przypadkach na życzenie Klienta operator Labu może wykonać kadrowanie indywidualne.
pelen papier 02pelen papier 01
Kadrowanie „Pełen Papier” - Informacje - Podsumowanie
Format Odbitki
Najważniejsze jest zachowanie Standardowych Formatów Odbitek.
Zawartość Odbitki
 Zawartość Odbitek można delikatnie obciąć
W przypadku przekazania materiału nieskadrowanego do formatu nadmiar zdjęcia zostaje utracony podczas procesu naświetlania. Do wypełnienia formatu zostaje wzięta środkowa zawartość obrazu. Przed dostarczeniem odbitek do naświetlania - należy sprawdzić proporcje i zawartość zdjęcia.
Standardowe Formaty
Według Artykułu - Formaty Odbitek Cyfrowych
9x13, 10x15, 13x18, 13x19, 15x21, 15x23, 18x25, 21x30, 30x45, 30x60, 30x90
Możliwość nadawania Białych Ramek Tak - Według Artykułu - Białe Ramki
Oznaczenia Katalogów Zleceniowych z plikami PP, pp

Kadrowanie Odbitek Cyfrowych - Pełen Kadr Format Całkowity

Kadrowanie „Pełen Kadr” / "Format Całkowity"  - Stosujemy w przypadku gdy najważniejsze są wymiary odbitki oraz cała zawartość zdjęcia. Zdjęcie zostaje dopasowanie proporcjonalnie do formatu odbitki – względem szerokości lub wysokości. Dopasowania po długości daje efekt białych brzegów na górze i dole odbitki. Dopasowania po wysokości daje efekt białych brzegów prawej i lewej stronie odbitki. Usunięcie białych pasków jest możliwe tylko za pomocą urządzenia docinającego - np: gilotynki.
pelen kadr 01pelen kadr 02

Kadrowanie „Pełen Kadr” / "Format Całkowity - Informacje - Podsumowanie

Format Odbitki
Najważniejsze jest zachowanie Standardowych Formatów Odbitek.
Zawartość Odbitki
Zawartość Odbitki musi zostać zachowana bez przycięcia .
W przypadku gdy dostarczone zdjęcia nie są skadrowane do Formatów Standardowych - odbitki zostają dopasowane proporcjonalnie bez obcinania do jednego z boków formatu.
W wyniku wpasowania pojawiają się białe pasy.
Gdy zdjęcie jest za długie - obraz wpasuje się pomiędzy prawy i lewy bok, w efekcie pojawią się białe pasy góra i dół.
Gdy zdjęcie jest za krótkie - obraz wpasuje się pomiędzy górny i dolny bok, w efekcie pojawią się białe pasy prawa i lewo.
Standardowe Formaty
Według Artykułu - Formaty Odbitek Cyfrowych
9x13, 10x15, 13x18, 13x19, 15x21, 15x23, 18x25, 21x30, 30x45, 30x60, 30x90
Możliwość nadawania Białych Ramek
Tak - Według Artykułu - Białe Ramki
Zastosowanie białych ramek o zadanej wielkości - powoduje powiększenie białych pasów. Ramka właściwa powstanie przy bokach dopasowanych
Oznaczenia Katalogów Zleceniowych z plikamiPK, pk, FC, fc